قبل از ارسال حتما قوانین سایت رو مطالعه فرمائید.

ارسال های فاقد محتوای مفید و تبلیغاتی حذف خواهد شد.


کلمات کلیدی: آنچه, که, باید, در, مورد, ضد, آفتاب, بدانید,
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آنچه که باید در مورد ضد آفتاب بدانید
#1
همه ما از آن استفاده می کنیم و یا باید از آن استفاده کنیم. ضد آفتاب ماده ای است که استفاده از آن پوست را در برابر اشعه های مضر آفتاب محافظت می کند و مانع آفتاب سوختگی های دردناک می گردد.
به طور ساده می توان گفت که ضد آفتاب یک لوسیون یا کرم است که تمام قسمت های بدن با آن پوشانده می شود تا پوست در یک بعد از ظهر آفتابی محافظت شود، اما آنچه ضد آفتاب از آن تشکیل شده، ترکیباتی شیمیایی هستند که اشعه ماوراء بنفش (یو وی) را منحرف کرده و مانع نفوذ آن به پوست می شوند.
باورهای نادرستی در مورد استفاده از ضد آفتاب ها وجود دارد: آیا اِس پی اِف بالاتر بهتر است؟ اِس پی اِف چه مفهومی دارد؟
 
انواع ضد آفتاب
بنا به توضیحات وبسایت "هَاو اِستاف وُرکس"، دو نوع ضد آفتاب وجود دارد: ضد آفتاب های فیزیکی که نور خورشید را منعکس می کنند و ضد آفتاب های شیمیایی که اشعه ماوراء بنفش را جذب می کنند. هر دو نوع این ضد آفتاب ها مزایا و معایبی دارند.
ضد آفتاب های فیزیکی از پوست در برابر اشعه های یو وی اِی و یو وی بی محافظت می کنند و تاثیر آنها به محض قرار گرفتن بر روی پوست آغاز می شود. اگر در معرض نور مستقیم آفتاب باشید، اثر این نوع ضد آفتاب مدت زمان بیشتری روی پوستتان باقی می ماند، اما اگر قصد شنا کردن دارید هرگز از این نوع ضد آفتاب استفاده نکنید زیرا آب آن را از روی پوست پاک می کند. ضمناً این ضد آفتاب ها لایه ضخیم تری روی پوست ایجاد می کنند و در نتیجه میزان تعریق پوست نیز بیشتر می شود. 
ضد آفتاب شیمیایی سبکتر از نوع فیزیکی است و قرار دادن آن روی نقاط مختلف پوست به صورت یکنواخت کار راحت تری است که البته برای برخی ممکن است چندان ساده نباشد (حتی برای پخش شدن یکنواخت ضد آفتاب بر روی پوست هم یک ابزار کوچک وجود دارد). این نوع ضد آفتاب برای شروع اثر بخشی به 20 دقیقه زمان نیاز دارد و هرچه درجه اِس پی اِف که در ادامه مفهوم آن را خواهید دانست، بالاتر باشد احتمال ایجاد التهابات پوستی بیشتر خواهد شد.
 
[تصویر:  4ff3deae0002-min.jpg]
 
 
مفهوم اِس پی اِف
این یکی از واژه های اختصاری است که در مورد آن زیاد بحث می شود، اما ممکن است مفهوم نادرستی از آن برداشت شود.
اِس پی اِف مخفف فاکتور حفاظتی در برابر نور آفتاب است و طبق تعریف وبسایت "کانسیومر ریپورتس"، اِس پی اِف میزان اثر حفاظتی ضد آفتاب بر روی پوست در برابر اشعه های مضر خورشید را نشان می دهد. عدد اِس پی اِف نشان می دهد که اگر ضد آفتاب استفاده کنید در مقایسه با حالتی که از آن استفاده نکرده اید، چه مدت زمان بیشتری را می توانید در معرض نور خورشید سپری کنید.
به طور مثال اگر از ضد آفتاب با اِس پی اِف 15 استفاده کنید می توانید در یک روز آفتابی 15 برابر مدت زمانی که از ضد آفتاب استفاده نکرده اید، بدون ایجاد آسیب پوستی در معرض خورشید قرار بگیرید. یک روش دیگر برای درک اِس پی اِف این است که عدد اِس پی اِف نشان دهنده میزان اشعه های مضری است که به پوست نفوذ می کنند. بنابراین اِس پی اِف 15 به این مفهوم است که شما در معرض یک پانزدهم اشعه های مضری هستید که در صورت استفاده نکردن از ضد آفتاب، جذب پوستتان می شود.
 
[تصویر:  5f55b11e0003-min.jpg]
 
آیا اِس پی اِف بالاتر بهتر است؟
در حقیقت اِس پی اِف صرفاً مسئول محافظت از پوست در برابر عامل آفتاب سوختگی، یعنی اشعه های یو وی بی است و اثر چندانی بر اشعه های یو وی اِی که آسیب های پوستی جدی تری را ایجاد می کنند، ندارد.
شاید برخی به اشتباه فکر کنند که اِس پی اِف 30 دو برابر قوی تر از اِس پی اِف 15 است و اِس پی اِف 60 برای پوست های حساس بهترین فرمول است، اما در حقیقت این طور نیست. طبق اطلاعات وبسایت "وب اِم دی" عدد اِس پی اِف به میزان زمانی که می توان بدون آسیب پوستی و آفتاب سوختگی در معرض نور خورشید قرار گرفت، اشاره می کند و هیچ ضد آفتابی از پوست در برابر اشعه های یو وی اِی و یو وی بی به طور صد در صد محافظت نمی کند.
 
منبع: راهنمای سفر توریستگاه
پاسخ }
سپاس شده توسط:


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان