قبل از ارسال حتما قوانین سایت رو مطالعه فرمائید.

ارسال های فاقد محتوای مفید و تبلیغاتی حذف خواهد شد.

کلمات کلیدی: سوالات, متداول, در, باره, تب, کاوازاکی,
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوالات متداول در باره تب کاوازاکی
آيا بيماري در همه كودكان مشابه است؟
شدت بيماري در كودكان مختلف فرق مي كند. در همه بيماران تمام تظاهرات باليني بروز نمي كنند و در اكثر بيماران درگيري قلبي وجود ندارد. آنوريسم‌هاي عروق كرونر فقط در 2% كودكان تحت درمان مبتلا به كاوازاكي ديده مي‌شود.
برخي از كودكان بسيار كم‌سن و سال (كودكان زير 1 سال) به انواع ناكامل بيماري دچار مي شوند؛ يعني تظاهرات باليني مشخص بيماري به طور كامل در آنها بروز نمي‌كند و در نتيجه تشخيص بيماري در اين كودكان بسيار سخت است. برخي از اين كودكان كم‌سن و سال ممكن است به آنوريسم مبتلا شوند.

آيا شكل بيماري كودكان با بيماري بزرگسالان متفاوت است؟
اين بيماري مختص كودكان است؛ اما انواع مشابهي از چنين واسكوليت‌هايي در بزرگسالان ديده مي شود كه تظاهرات باليني آنها متفاوت است.

چگونه اين بيماري تشخيص داده مي‌شود؟
تشخيص قطعي بيماري با حضور تب بالاي بدون علت شناخته‌شده – كه 5 روز يا بيشتر طول كشيده باشد – به همراه حضور 4 مورد از 5 مورد زير داده مي‌شود: (1) التهاب دوطرفه ملتحمه چشم، (2) غدد لنفاوي بزرگ‌شده، (3) بثورات پوستي، (4) درگيري دهان و زبان، و (5) تغييرات اندامهاي فوقاني و تحتاني (دست‌ها و پاها)؛ در صورتي كه اين موارد را نتوان به بيماري ديگري نسبت داد.
در صورتي كه با توجه به تعريف فوق نتوان به تشخيص قطعي دست يافت، بايد به انواع ناكامل بيماري شك كرد.
قلبت راخالی نگه دار ،اگر هم یک روزی خواستی کسی رادر قلبت جای دهی ،سعی کن که فقط یک نفر باشد.به اوبگو:
((تورا بیشتر ازخودم وکمتر ازخدا دوست دارم.زیرا به خدا اعتقاددارم وبه تونیاز دارم.))
پاسخ }
سپاس شده توسط:
اهميت انجام آزمونهاي آزمايشگاهي در اين بيماري چيست؟
يافته‌هاي آزمايشگاهي براي تشخيص بيماري اختصاصي نيستند، ولي بيانگر وجود درجاتي از التهاب هستند. شاخص‌هاي وجود التهاب عبارتند از: افزايش ESR (معمولاً از بيماريهايي با تظاهرات مشابه بالاتر است)، افزايش تعداد گلبولهاي سفيد خون، و كمخوني (كاهش تعداد گلبولهاي قرمز خون). تعداد پلاكت‌هاي خون (سلولهايي كه در انعقاد خون شركت مي‌كنند) عموماً در هفته نخست طبيعي است، اما در هفته دوم افزايش قابل توجهي پيدا مي‌كند.
بيماران بايد به طور دوره‌اي تحت معاينه باليني و ارزيابي آزمايشهاي خوني قرار گيرند كه اين كار تا زمان بهبود آنان بايد ادامه يابد.
در ابتداي بيماري بايد نوار قلب (ECG) و اكوكارديوگرافي انجام شود. اكوكارديوگرافي با نمايش شكل و اندازه شريانهاي كرونر قادر به تشخيص آنوريسم مي‌باشد. در موارد ابتلاي كودك به ناهنجاري‌هاي عروق كرونر، آزمايشها و ارزيابي‌هاي بيشتري مورد نياز است.
قلبت راخالی نگه دار ،اگر هم یک روزی خواستی کسی رادر قلبت جای دهی ،سعی کن که فقط یک نفر باشد.به اوبگو:
((تورا بیشتر ازخودم وکمتر ازخدا دوست دارم.زیرا به خدا اعتقاددارم وبه تونیاز دارم.))
پاسخ }
سپاس شده توسط:
آيا اين بيماري قابل درمان است؟ آيا بيماري علاج قطعي دارد؟
اكثر كودكان مبتلا به بيماري كاوازاكي به علاج قطعي دست مي‌يابند؛ اما با اين حال، برخي بيماران با وجود درمان مناسب دچار عوارض قلبي مي‌شوند. بيماري قابل پيشگيري نيست؛ اما بهترين راه كاهش عوارض عروق كرونر، تشخيص زودهنگام و شروع زودرس درمان مناسب است.

درمانهاي بيماري كدامند؟
بيماران مبتلا به بيماري كاوزاكي كه تشخيص آنان قطعي يا احتمالي است بايد در بيمارستان بستري شوند و براي ارزيابي درگيري احتمالي قلب تحت نظر و مراقبت قرار گيرند.
براي كاهش عوارض قلبي، درمان بايد به محض تشخيص آغاز شود. درمان بيماري مشتمل بر آسپيرين و گاماگلوبولين داخل وريدي است كه هر دو بايد با مقادير بالا تجويز شوند. هر دو داروي به كار رفته در درمان، التهاب سيستميك را كاهش مي‌دهند و علايم حاد بيماري را از بين مي‌برند. از آنجا كه گاماگلوبولين قادر به جلوگيري از ناهنجاريهاي عروق كرونر در درصد بالايي از بيماران است، تجويز آن با مقادير زياد يكي از بخشهاي اساسي درمان است. استفاده از كورتيكوستروئيدها نيز با رواج كمتر كاربرد دارد.
پاسخ }
سپاس شده توسط:
عوارض جانبي درمانهاي دارويي كدامند؟
درمان با گاماگلوبولين به خوبي تحمل مي‌شود. درمان با آسپيرين ممكن است با عدم تحمل گوارشي و بالا رفتن آنزيمهاي كبدي همراه باشد.

درمان بيماري تا چه مدت بايد ادامه يابد؟
در تعداد زيادي از بيماران، مقادير بالاي گاماگلوبولين يكباره تجويز مي‌شود؛ اما برخي اوقات به دوز دوم دارو نيز نياز است.
در آغاز مقادير بالاي آسپيرين تا زماني كه تب وجود دارد تجويز مي‌شود؛ بعدها ميزان اين دارو را كم‌كم كاهش مي‌دهند. تجويز مقادير اندك آسپيرين كه اثر ضدانعقادي بر روي پلاكت‌ها دارد ادامه مي‌يابد تا از چسبيدن پلاكت‌ها به يكديگر جلوگيري كند. هدف از اين كار جلوگيري از تشكيل لخته خون (ترومبوز) در داخل آنوريسم است؛ زيرا تشكيل لخته در داخل آنوريسم مي‌تواند باعث انفاركتوس قلبي شود كه خطرناكترين عارضه بيماري كاوازاكي است.
آسپيرين در بيماراني كه ناهنجاري‌هاي عروق كرونر ندارند، براي چند هفته تجويز مي‌شود؛ اما در كودكاني كه به آنوريسم مبتلا شده‌اند بايد براي مدت طولاني‌تري تجويز شود.
پاسخ }
سپاس شده توسط:
آيا درمانهاي غيرمعمول و مكمل مؤثر هستند؟
هيچ جايگاهي براي درمانهاي غيرمعمول و مكمل در اين بيماري وجود ندارد.

در اين بيماري به چه نوعي از آزمايشها و معاينات دوره‌اي نياز است؟
در بيماران مبتلا به كاوازاكي بايد شمارش سلولهاي خوني و ESR تا زمان رسيدن به مقادير طبيعي به طور دوره‌اي كنترل شود.
اكوكارديوگرافي‌هاي سريال براي ارزيابي آنوريسم عروق كرونر و پيگيري سير بيماري مورد نياز است؛ كه فواصل انجام اكوكارديوگرافي‌ها به حضور يا عدم حضور و اندازه آنوريسم بستگي دارد. بسياري از آنوريسم‌ها بهبود مي‌يابند.
تيمي متشكل از متخصص كودكان، متخصص قلب كودكان و متخصص روماتولوژي كودكان بايد كودك بيمار را زير نظر بگيرد. در شهرهايي كه متخصص روماتولوژي كودكان وجود ندارد، متخصص كودكان با همكاري متخصص قلب بايد كودك بيمار – خصوصاً فرد مبتلا به درگيري قلبي – را تحت نظر بگيرد.

طول مدت بيماري چقدر است؟
بيماري كاوازاكي سه مرحله مختلف دارد كه عبارتند از: (1) مرحله حاد: كه شامل 2 هفته نخست بيماري مي‌شود و در اين مرحله تب و ساير علايم بروز مي‌كند؛ (2) مرحله تحت‌حاد: از هفته دوم تا چهارم را در بر مي‌گيرد و در طي آن پلاكت‌هاي خون افزايش مي‌يابد و ممكن است آنوريسم ايجاد شود؛ (3) مرحله بهبودي: از ماه اول تا سوم پس از شروع بيماري كه در آن آزمايشها به مقادير طبيعي بازمي‌گردند و برخي ناهنجاري‌هاي عروق خوني (مانند آنوريسم شريانهاي كرونر) بهبود مي‌يابند يا اندازه‌شان كوچك مي‌شود.
پاسخ }
سپاس شده توسط:

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان