قبل از ارسال حتما قوانین سایت رو مطالعه فرمائید.

ارسال های فاقد محتوای مفید و تبلیغاتی حذف خواهد شد.

کلمات کلیدی: فیبروم،, بیماری, شایع, در, زنان,
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
فیبروم، بیماری شایع در زنان
[تصویر:  42639.jpg]
فيبروم هاي کوچک و بزرگ،
يکي از بيماري هايي است که حتي
در دختر خانم هاي نيز ديده مي شود،
علت چيست،چه درماني وجود دارد؟

فيبروييد رحمي يا همان فيبروم رحمي يك تومور خوش‌خيم است كه از سلول‌هاي غيرطبيعي در ديواره عضلاني رحم تشكيل شده است يعني به صورت توده‌اي است كه در اندازه‌هاي مختلف ايجاد مي‌شود، اين توده‌ها در 20 تا 25 درصد موارد در سنين باروري يعني سنين قبل از يائسگي ديده مي‌شوند كه البته بر حسب مكان آن در رحم 3 نوع اصلي فيبروييد وجود دارد.نوع زير سروزي آن روي سطح خارجي رحم ظاهر مي‌شود،نوع داخل ديواره‌اي آن به ديواره رحم محدود است و نوع زيرمخاطي هم در سطح داخلي رحم پديدار مي‌شود.فراموش نكنيم كه فيبروييدها ندرتا گردن رحم را درگير مي‌كنند.

رشد تومور فيبروييد:
رشد اين تومور توسط هورمون استروژن و پروژسترون تحريك مي‌شود و بعد از سن يائسگي چون ميزان اين هورمون‌ها پايين مي‌آيد در نتيجه اين تومور كوچك مي‌شود.اين بيماري در خانم‌هاي سياهپوست 2 برابر شايع‌تر از خانم‌هاي سفيدپوست است،ولي هنوز علت قطعي آن مشخص نشده.خوشبختانه علي‌‌رغم درصد بالاي ابتلا،اين تومور يك تومور خوش‌خيم محسوب مي‌شود.
قلبت راخالی نگه دار ،اگر هم یک روزی خواستی کسی رادر قلبت جای دهی ،سعی کن که فقط یک نفر باشد.به اوبگو:
((تورا بیشتر ازخودم وکمتر ازخدا دوست دارم.زیرا به خدا اعتقاددارم وبه تونیاز دارم.))
پاسخ }
سپاس شده توسط:
علایم شایع تومورهای خوش خیم رحم:
این بیماری معمولا بدون علامت است،ولی به طور كلی علائم بالینی این بیماری عبارت است از خونریزی‌های حجیم و طولانی و كاهش فواصل بین قاعدگی‌ها،احساس فشار روی مثانه، درد و فشار لگنی،مقاربت دردناك یا خونریزی پس از مقاربت از دیگر علائم شایع این بیماری است.در ضمن از عوارض این بیماری كم‌خونی همراه با ضعف و خستگی و رنگ‌پریدگی است.راه خاصی برای پیشگیری از این بیماری وجود ندارد،اما اجتناب از مصرف هورمون‌های زنانه ممكن است رشد فیبروییدها را كمتر كند.

عوارض احتمالی:
عوارضی كه در زمان بارداری می‌تواند رخ دهد، عبارت است از:

1- سقط خود به خودی (معمولا در نوع زیرمخاطی فیبرویید)‌

2 - زایمان زودرس (معمولا در فیبروییدهای بزرگ)‌.

3 - امكان جدا شدن جفت وقتی كه جفت روی فیبرویید قرار گرفته باشد (در مواردی كه فیبرویید بزرگ است رشد جنین ممكن است به خطر افتد، زیرا خون بیشتری به سوی فیبرویید جریان می‌یابد و كمتر به جفت می‌رسد.)
از دیگر عوارض این بیماری این است كه امكان دارد فیبرویید پس از جراحی دوباره عود كند و سرطانی شدن فیبرویید در كمتر از 5/0 درصد موارد رخ می‌دهد كه معمولا با رشد سریع تومور خود را نشان می‌دهد.البته اگر قبل از یائسگی جراحی ضرورت نداشته باشد،معمولا این تومورها پس از یائسگی بدون درمان كوچك می‌شوند.در صورتی كه جراحی ضرورت داشته باشد بیمار بستری می‌شود. فیبروییدها در صورتی نیاز به جراحی دارند كه خونریزی بیش از اندازه باشد یا ایجاد علائمی كه در حامله شدن یا حاملگی خلل وارد می‌آورند یا سرطانی شدن یا اندازه بزرگ فیبروییدها.
قلبت راخالی نگه دار ،اگر هم یک روزی خواستی کسی رادر قلبت جای دهی ،سعی کن که فقط یک نفر باشد.به اوبگو:
((تورا بیشتر ازخودم وکمتر ازخدا دوست دارم.زیرا به خدا اعتقاددارم وبه تونیاز دارم.))
پاسخ }
سپاس شده توسط:

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان