قبل از ارسال حتما قوانین سایت رو مطالعه فرمائید.

ارسال های فاقد محتوای مفید و تبلیغاتی حذف خواهد شد.


کلمات کلیدی: نکات, کلیدی, مربوط, به, تزریق, ژل, بوتاکس,
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نکات کلیدی مربوط به تزریق ژل و بوتاکس
#1
نکات کلیدی مربوط به تزریق ژل و بوتاکس به شما عزیزانی که قصد جراحی زیبایی و به خصوص تزریق ژل و بوتاکس دارید ؛ در مورد انجام این عمل زیبایی آگاهی های لازم را می دهد.مدت زمان دوام و ماندگاري نتايج تزريق ژل بستگي به نوع ژل استفاده شده، ناحيه درمان شده، و خود بيمار دارد. بطور کلي، هر چه غلظت اين محصولات بيشتر باشد و در لايه هاي عميق تر پوست تزريق شود، دوام و ماندگاري نتايج  افزايش پيدا خواهد کرد. ژل هاي حاوي اسيد هيالورونيک دوام و ماندگاري موقت دارند و به همين خاطر اغلب اولين محصولاتي هستند که قبل از بقيه به بيماران پيشنهاد مي شوند.  تزريق هاي انجام شده در ناحيه لب ها با سرعت بيشتر در مقايسه با مواد تزريق شده به خطوط نازولابيال از بين مي روند. به هر حال برخي از ژل هاي حاوي اسيد هيالورونيک مي توانند دوام و ماندگاري بيشتري داشته باشند، اما معمولاً استفاده آنها محدود به بخشي از نواحي خاص بدن همچون گونه ها است.بهتر است از محصولات مورد تاييد FDA استفاده شود و از محصولات يا مواد با ماندگاري دائمي و يا بسيار طولاني به علت عوارض گرانولوم هاي جسم خارجي دوري نمود. 1x1.trans تزريق ژل و بوتاکس چطور باعث زيبايي مي شود و چقدر ماندگار است،کدام معتبر است؟
 عوارض شامل مختصري تورم، قرمزي يا خون مردگي موقت و مور مور شدن بعد از درمان است.

تزريق ژل براي از بيـن بردن خط اخم، صــاف کردن چين هاي عميق دو طرف دهان، برجسته کردن گونه و حجم دادن به لب است و در حال حاضر بهـترين روش در سراسر دنيا تزريق ژل هاي هيالورونيک است . اين ژل  ها نيـازي به تست حساسيت ندارند و آلرژي ايجاد نمي کننـد. و در زير پوست حرکت و ريزش ندارند .
تزريق چربي ( ليپوترانسفر ) روشي است که در آن سلولهاي چربي نواحـي پهلو و شکم بيمار را به ميزان لازم خارج کرده و پس از جدا سازي سلولهاي زنده چربي، آنها را بعنوان يک فيلر بيـولوژيک، به منظور حجم دادن به ناحيه اي از بـدن يا صـورت، پر کـردن نقـص پوسـتي و اغلب با هدف جوان سازي صورت ، در نواحي مورد نظر تزريق مي کنند . سلولهاي چربي را مي توان با  PRPمخلوط و سپس در محل هـاي مورد نظـر تزريق نمود . با اين عمل ماندگاري نتايج درمان افزايش يافته و نتـايج حاصله زيباتر و ماندگارتر مي شود .Prp روشي جديد و ماندگار
prp نيز يکي از پر مخاطب ترين خدمات پزشکي در زمينه زيبايي مي باشد که يک فرآورده خوني به معناي پلاسماي غني از پلاکت مي باشد که طي يک فرآيند جدا سازي از خون تازه و لخته نشده خود شخص به دست مي آيد. پلاکتها نقش برجسته اي در فعال سازي فرآيند ها و توليد فاکتور هاي رشد و پروتئين هاي خاص دارند  که نتايج چشمگيري را به دنبال دارد مثل کاهش چين و چروک هاي صورت ، کاهش پف و تيرگي زير چشم و کاهش ريزش مو و تقويت موهاي نازک و شکننده و ….

به خاطر اينکه ژل هاي ترکيبي توسط بدن جذب نمي شوند، مي توانند دوام و ماندگاري طولاني تر در مقايسه با ساير ژل ها داشته باشند. اين ژل ها مي توانند يک انتخاب مناسب براي بيماران باشند، اما بايد همواره براي سازگاري با نتايج درمان براي چند سال آمادگي داشت. براي اين کار لازم است از خدمات يک فرد متخصص و با تجربه درحوزه درمان هاي زيبايي استفاده شود.عوارض
ژل ها معمولاً به عنوان يک روش درماني زيبايي موثر و بي خطر هستند. به هر حال، قرمز شدن و ورم اندک پوست پس از درمان مي تواند از عوارض جانبي اين روش درماني باشد. علاوه بر اين کبودي و باقي ماندن جاي سوزن ها بر روي پوست نيز مي توانند از عوارض ديگر تزريق ژل باشند که براي چند روز باقي مي مانند. در صورتي که پس از تزريق ژل کبودي بر روي پوست ايجاد شود، مي توان از کرم آنريکا يا يوريدم براي کمک به برطرف شدن اين علائم استفاده کرد. در صورت ايجاد هر گونه ناراحتي و التهاب مي توان داروهاي ضد التهاب غير استروئيد همچون ايبوپروفن مصرف نمود.
متخصصان کلينيک سيب سرخ از تزريق ژل در موارد زير استفاده مي کنند:
•    پروتز لب
•    پروتز چانه
•    پروتز گونه
•    رفع خط اخم
•    رفع خط خنده
•    درمان جاي جوش
•    درمان لاغري صورت
•    زيبايي بيني بدون جراحي
•    رفع پف زير چشم
•    درمان چين و چروک دور چشم
•    رفع گودي و سياهي زير چشم
•    درمان چين و چروک پوست صورت
•    ليفت گردن
•    درمان افتادگي پوست صورت و گردن
•    از بين بردن جاي زخم و بخيه
•    چاقي موضعي

فهرست مطالب [پنهان سازي]

    1 ژل هاي پوست از چه موادي ساخته مي شوند؟
        1.1 اسيد هيالورونيک (HA)
        1.2 هيدروکسي آپاتيت کلسيم (CaHA)
        1.3 پلي ال لاکتيک اسيد
        1.4 پلي متيل متاکريلات (PMMA)
    2 مشکلات قابل درمان با تزريق ژل
    3  تزريق ژل چگونه انجام مي شود؟
        3.1 مشاوره قبل از درمان
        3.2 درمان با استفاده از تزريق ژل
        3.3 دوره پس از درمان با تزريق ژل
    4 مدت دوام و ماندگاري نتايج
    5 عوارض
    6 هزينه و قيمت

ژل هاي پوست از چه موادي ساخته مي شوند؟


نمونه مقالات دکتر مقامي


فيلر و تزريق بوتاکس
اسيد هيالورونيک (HA)

اسيد هيالورونيک يک ماده طبيعي است که در پوست انسان يافت مي شود. اين ماده به برآمدگي پوست و حفظ رطوبت آن کمک موثر مي کند. ژل هاي ساخته شده از اسيد هيالورونيک معمولاً نرم و کرم مانند هستند. نتايج حاصل از اين درمان موقت است و براي ? تا ?? ماه قبل از جذب تدريجي و طبيعي اين مواد توسط بدن، دوام و ماندگاري دارند. در بعضي از پرکننده هاي پوستي اسيد هيالورونيک با ليدوکائين مخلوط مي شود تا به اين ترتيب ناراحتي بيمار در هنگام درمان و پس از آن حداقل گردد. ژل هاي حاوي اسيد هيالورونيک که مورد تاييد سازمان غذا و داروي آمريکا هستند عبارت از ژودرم، بلوترو، رستيلان، پرلان، و ولوما است.
هيدروکسي آپاتيت کلسيم (CaHA)

هيدروکسي آپاتيت کلسيم  يک ماده طبيعي است که در استخوان ها وجود دارد. هنگامي که اين ماده به عنوان يک ژل استفاده مي شود، ذرات کلسيم بسيار کوچک و ميکروسکوپي در اين ژل هاي روان، معلق مي شوند. سازگاري ژل هاي ساخته شده از هيدروکسي آپاتيت کلسيم معمولاً بيشتر از ژل هاي اسيد هيالورونيک است و اين شرايط باعث مي شود ماندگاري اين نوع ژل ها طولاني تر بوده و در حدود ?? ماه براي اکثر بيماران باشد. علاوه بر اين، هيدروکسي آپاتيت کلسيم مي تواند به تحريک توليد کلاژن طبيعي کمک کند و معمولاً براي لايه ها و درمان چين و چروک هاي عميق تر پوست استفاده مي شود. سازمان غذا و داروي آمريکا استفاده از اين نوع ژل ها را مجاز دانسته، که براي مثال مي توان از راديس نام برد.
پلي ال لاکتيک اسيد

پلي ال لاکتيک اسيد يک ماده سازگار با بافت هاي زنده بدن است (به اين معني که استفاده از آنها در بدن انسان بي خطر مي باشد)، و يک ماده ترکيبي زيستي تخريب پذير مي باشد. از اين ماده براي سال هاي طولاني براي ارائه خدمات درماني مختلف به بيماران همچون ساخت بخيه هاي قابل جذب استفاده مي شده است. پلي ال لاکتيک اسيد يک نوع ژل خاص است که نتايج حاصل از استفاده آن نيمه ماندگار است، زيرا نتايج درمان با اين ماده معمولاً براي مدت طولاني تر از دو سال دوام و ماندگاري دارد. همچنين اين ماده مي تواند فرآيند توليد کلاژن پوست را تحريک نمايد. به عنوان يک ژل غليظ، پلي ال لاکتيک اسيد معمولاً براي درمان چين و چروک هاي عميق تر پوست استفاده مي شود. ژل هاي حاوي پلي ال لاکتيک اسيد مورد تاييد سازمان غذا و داروي آمريکا هستند و براي مثال در اين رابطه مي توان از محصول زيبايي اسکولپترا نام برد.
پلي متيل متاکريلات (PMMA)

پلي متيل متاکريلات (PMMA) يک ماده ترکيبي و سازگار با بدن انسان است و براي مقاصد درماني در صد سال گذشته مورد استفاده قرار مي گرفته است. هنگامي که از اين ماده به عنوان يک ژل پوستي استفاده مي شود، اين ماده به توده هاي گرد بسيار ريز تبديل مي شود و در زير پوست به صورت دائمي باقي مانده و حمايت لازم را براي پوست ايجاد مي کند. اين ماده همچنين حاوي کولاژن است. کولاژن يک ماده طبيعي موجود در پوست انسان است که مي تواند ساختار آن را حفظ کرده و استحکام آن را تامين نمايد. سازمان غذا و داروي آمريکا امکان استفاده از ژل هاي حاوي پلي متيل متاکريلات مثل آرتفيل را مورد تاييد خود قرار داده است.
مشکلات قابل درمان با تزريق ژل

ژل هاي پوست مواد ايده آل براي حجيم کردن پوست نرم و ايجاد ظاهر بهتر براي آن است و امکان استفاده از آن براي رفع مشکلات ايجاد شده در نواحي مختلف صورت وجود دارد. در طول جلسه مشاوره، فرد معالج مناسب ترين نواحي صورت براي تزريق ژل را به منظور دستيابي به نتايج مورد انتظار بيمار مشخص مي کند. تزريق ژل چگونه انجام مي شود؟
مشاوره قبل از درمان

در طول جلسه مشاوره، جراح زيبايي وضعيت نواحي پوست بيمار را بررسي کرده و سابقه پزشکي وي را دريافت مي کند. با توجه به خطرات مربوط به استفاده از ژل ، لازم است شما درباره سوابق پزشکي خود قبل از درمان با فرد معالج صحبت کنيد. براي مثال در اين زمينه مي توان از مشکلات آلرژيک، شرايط پوست و عصب، يا داروهايي که مي توانند ايمني يا نتايج درمان را به خطر اندازند، نام برد. به اين ترتيب لازم است با جراح درباره مصرف داروهاي ضد التهاب غير استروئيد (همچون آسپيرين، ايبو پروفن، ناپروکسين) يا رقيق کننده هاي خون صحبت شود، زيرا اين شرايط مي تواند احتمال ايجاد کبودي در پوست را پس از درمان را افزايش دهد.
درمان با استفاده از تزريق ژل

قبل از شروع درمان، ناحيه مورد نظر تميز شده و از مواد بي حسي موضعي براي بي حس کردن ناحيه تحت درمان قبل از انجام تزريق ها استفاده مي شود. به هر حال، بسياري از ژل ها داراي ليدوکائين هستند که مي تواند مقداري بي حسي خفيف در ناحيه تحت درمان ايجاد کرده و ناراحتي احتمالي بيمار را در طول درمان و پس از آن کاهش دهند.در ادامه فرد معالج مقدار مناسب از ژل را به زير پوست بيمار تزريق مي نمايد.

در اين حالت با توجه به نوع ژل و نواحي تحت درمان، بيمار مي بايست بتواند نتايج ايجاد شده در وضعيت خود را بلافاصله پس از تزريق ژل مشاهده نمايد. بعضي بيماران پس از درمان با کبودي و ورم مواجه شده، اما اين علائم موقت هستند و پس از چند روز بر طرف مي شوند. بيمار مي تواند بلافاصله پس از درمان به محل کار خود باز گردد، اما متخصص زيبايي معمولاً از بيمار مي خواهد که قبل از انجام فعاليت هاي ورزشي يا ساير فعاليت هاي شديد يک روز به خود استراحت دهد.
دوره پس از درمان با تزريق ژل

افراد متقاضي مي توانند به صورت مکرر از اين روش درماني استفاده نمايند. بلافاصله پس از درمان، بيمار ممکن است با قرمز شدن، ورم و گاهي اوقات خونريزي خفيف در محل تزريق مواجه شود، اما توجه داشته باشيد که اين عوارض جانبي موقت هستند و به سرعت از بين مي روند.

نتايج درمان تقريباً بلافاصله در فرد قابل مشاهده است. براي حفظ نتايج ايجاد شده، ممکن است به بيمار پيشنهاد شود از جلسات درماني مجدد استفاده نمايد. در اين حالت فرد معالج معمولاً تاريخ جلسه درماني بعدي را در دفتر خود ثبت نموده و با شما هماهنگ مي کند.

براي حداکثر کردن تاثيرات ناشي از ژل هاي پوستي، به بيمار توصيه مي شود اقدامات مراقبتي زير را پس از درمان مورد توجه قرار دهد:

    نواحي درمان شده را براي ?? ساعت پس از درمان مالش ندهيد.
    از سولاريم استفاده نکنيد و از قرار دادن پوست نواحي درمان شده در معرض نور مستقيم خورشيد براي ? هفته پس از تزريق ژل خودداري نماييد.
    فعاليت هاي عادي مراقبت از پوست و آرايش هاي مورد نظر خود را بدون وارد کردن فشار اضافي به پوست خود انجام دهيد.


مدت دوام و ماندگاري نتايج

بوتاکس نام اختصاري سم بوتوليسم است. تزريق مقدار کمي از اين ماده بطور مستقيم در ماهيچه فعاليت آن را کم کرده و خطوطي را که نتيجه پرکاري آن روي صورت به وجود مي آيد از بين مي برد در نتيجه صورت جوان تر و شاداب تر به نظر مي رسد. يک روش سريع و نسبتا غير تهاجمي است.

خانمي هستم ?? ساله که در اثر رژيم غذايي دچار لاغري ناحيه گونه و چروک هاي پيشاني و کنار چشم و خط خنده شده ام. به پزشک پوست مراجعه کرده ام ايشان تشخيص دادند که براي درمان مي توان از تزريق ژل  و بوتاکس استفاده کنم، ولي من هيچگونه اطلاعي از اين علم ندارم و اين باعث نگراني من مي شود. لطفاً مرا راهنمايي فرماييد که تزريق اين مواد باعث بهبودي چروک هاي من خواهد شد يا نه؟

1x1.trans تزريق ژل و بوتاکس چطور باعث زيبايي مي شود و چقدر ماندگار است،کدام معتبر است؟

خانم دکتر لطفاً بفرماييد که ژل گونه و بوتاکس چيست؟
امروزه در کشورهاي اروپايي از ترکيبات تزريقي متعددي جهت رفع چروک يا افزايش حجم اعضاي بدن استفاده مي شود که متاسفانه در جامعه ما اطلاعات محدودي در اين باره وجود دارد. به اختصار بايد گفت که اين نوع ترکيبات به دو دسته کلي تقسيم مي شوند:
1x1.trans تزريق ژل و بوتاکس چطور باعث زيبايي مي شود و چقدر ماندگار است،کدام معتبر است؟
ترکيبات فلج کننده :
که با فلج کردن عضلات پيشاني يا دور چشم، اسپاسم آن ناحيه را رفع مي کنند و مانع از انقباض عضلات مي شوند، بنابراين باعث رفع چروک و گاه بالا بردن ابروها مي شوند و طول اثرشان بين ? تا ? ماه مي باشد.

بوتاکس نام اختصاري سم بوتوليسم است. تزريق مقدار کمي از اين ماده بطور مستقيم در ماهيچه فعاليت آن را کم کرده و خطوطي را که نتيجه پرکاري آن روي صورت به وجود مي آيد از بين مي برد در نتيجه صورت جوان تر و شاداب تر به نظر مي رسد. يک روش سريع و نسبتا غير تهاجمي است.
براي درمان چروکهاي پيشاني و کنار چشم ها (در مناطقي که حرکت عضلاني ضروري نيست) ميتوان از بوتاکس استفاده کرد تا از پيشرفت و ايجاد چروکها جلوگيري شود.
1x1.transتزريق ژل و بوتاکس چطور باعث زيبايي مي شود و چقدر ماندگار است،کدام معتبر است؟
هم اکنون بوتاکس در آمريکا روشي است که بيشترين استفاده را از نظر زيباسازي صورت دارد و هنرپيشه هاي هاليوودي بيشترين مصرف کنندگان اين ماده هستند.

ترکيبات پُرکننده :
که با پرکردن شيارها باعث پرشدن چروک ها مثل پرکردن خط خنده، رفع لاغري دست و صورت، گودي زير چشم ها، افزايش حجم لب، گونه، چانه و نيز اندام (سينه و…) مي شوند و اين ترکيبات حتي براي پر کردن فرورفتگي هاي ضايعاتي چون سالک و… و نيز تغييرات محدود در حالت بيني کاربرد دارند. ترکيبات پُرکننده به دو نوع موقت و دائم تقسيم مي شوند.
البته نوع ژل دائم ( پلي اکريل آميد ) خود داراي انواع مختلفي مي باشد و مطالعات و تحقيقات متعدد بر روي برخي انواع آن در اروپا طي سي سال گذشته نشان داده که نه تنها هيچ گونه حساسيت، سرطان زايي، مسموميت و… با آن وجود ندارد، بلکه غيرقابل جذب و تجزيه بودن، تطابق کامل با بافت پيوندي بدن و يکنواختي کامل آن نيز به اثبات رسيده است.
ژل ها ترکيباتي هستند که چروک هاي عميق و گودي ها را پر کرده و از آن ها براي برجسته کردن گونه و لب استفاده مي شود. اثرشان بين ? ماه تا ? سال مي باشد.
ژل هاي موقت بين ? تا ?? ماه و ژل هاي دائم حداقل تا ? سال ماندگاري دارند.
ژل هاي موقت مثل کلاژن ها و هيالورونيک اسيدها بوده و اسامي مختلفي مانند ژوودرم، روفيلان، رستيلن، ماتريدکس و… دارند.
ژل هاي دائم در اصل هميشگي بوده، اما چون بعد از گذشت ? تا ? سال کوچک تر شده و بافت هاي بدن نيز تحليل مي روند، ماندگاري آن ها را بايد بين ? تا ?? سال در نظر گرفت. امروزه ژل هاي دائم به طور عمده شامل پلي اکريل آميد و پلي متيل متاکريلات مي باشند.


چروک‌هاي صورت دو نوع‌اند :
? – نوع ديناميک که بر اثر حرکت مکرر عضلات.صورت در طي سال‌ها ايجاد مي‌شوند.
? – نوع استاتيک که در اثر کاهش کشساني پوست به علل متفاوتي ازجمله جاذبه زمين به وجود  مي‌آيند.
 سال‌ها تنها راه درمان چروک‌هاي استاتيک ليفتينگ (lifting) صورت و ابرو بود که البته چروک‌هاي ديناميک را درمان نمي‌کرد.
بعضي از افراد لبخندي تحت عنوان «لبخند موناليزا» دارند که گوشه‌هاي دهان در حالت طبيعي به طرف پايين لب فوقاني کشيده مي‌شود. تزريق بوتاکس ميتواند اين حالت را از بين ببرد.
بوتاکس جهت زيبايي چگونه عمل مي کند؟
بوتاکس از طريق بلوک ايمپالس عصبي عمل مي کند و باعث کاهش حرکت عضلات مي شود. با کاهش حرکت، سطح پوست به تدريج صاف مي شود و خطوط متوسط تا شديد شروع به ناپديد شدن مي نمايند.
1x1.trans تزريق ژل و بوتاکس چطور باعث زيبايي مي شود و چقدر ماندگار است،کدام معتبر است؟
خانم دکتر بفرماييد آيا تزريق بوتاکس، عوارضي را به دنبال دارد؟

عوارض بوتاکس به طور معمول، جز ضعف عضلات ناحيه اطراف محل تزريق، جدي نمي باشد. البته در صورتي که تزريق توسط پزشک با تجربه انجام شود، هيچ گونه عارضه اي نخواهد داشت، ولي بيماراني که بيماري هاي عصبي و عضلاني دارندو در فاز حاد هستند و يا زنان باردارو شيرده نبايستي از آمپول بوتاکس استفاده کنند،مضاف بر اين که ديده شده تزريق بوتاکس باعث فروکش کردن سردردهاي ميگرني در بسياري از افراد مي شود، اما گاهي ممکن است سردرد به صورت موقت براي مدت چند روز اتفاق افتد و يا علايمي دال بر حساسيت  ايجاد شود که آن هم موقتي و گذراست.

تزريق ژل به چه صورت مي باشد و آيا عوارضي هم به دنبال دارد؟
در مورد ژل هاي موقت، از آنجايي که خيلي از اين ژل ها نوعي پروتئين بوده و بدن آن ها را به عنوان مواد بيگانه شناسايي نمي کند، معمولاً عوارضي نيز مشاهده نمي شود. حتي در موارد نادر اگر عوارضي ايجاد شود، چون به تدريج بدن اين مواد را جذب و تجزيه مي کند، هيچ گونه عارضه ماندگاري باقي نخواهد گذاشت.
اما در مورد ژل هاي دائم، گاهي عوارضي همچون حساسيت و حتي عفونت و گاهي جابه جايي ژل مشاهده مي شود که براي پرهيز از آن، اولا در مورد افرادي که سابقه بيماري هاي خود ايمني همچون آلرژي و آسم دارند بايستي آزمايش انجام شود و در بيماري هاي خود ايمني شديد مانند لوپوس ، روماتيسم و سندرم نفروتيک و نيز بيماري هاي سيستميک مانندديابت، بهتر است به طور کلي تزريق انجام نشود.
ثانياً براي جاهاي ظريف تر بهتر است فقط از انواع مرغوب استفاده شود.
ثالثا حجم مقدار ماده تزريق شده زياد نباشد.

چروک‌هاي صورت دو نوع‌اند :
? – نوع ديناميک که بر اثر حرکت مکرر عضلات.صورت در طي سال‌ها ايجاد مي‌شوند.
? – نوع استاتيک که در اثر کاهش کشساني پوست به علل متفاوتي ازجمله جاذبه زمين به وجود  مي‌آيند.
 سال‌ها تنها راه درمان چروک‌هاي استاتيک ليفتينگ (lifting) صورت و ابرو بود که البته چروک‌هاي ديناميک را درمان نمي‌کرد.
بعضي از افراد لبخندي تحت عنوان «لبخند موناليزا» دارند که گوشه‌هاي دهان در حالت طبيعي به طرف پايين لب فوقاني کشيده مي‌شود. تزريق بوتاکس ميتواند اين حالت را از بين ببرد.
بوتاکس جهت زيبايي چگونه عمل مي کند؟
بوتاکس از طريق بلوک ايمپالس عصبي عمل مي کند و باعث کاهش حرکت عضلات مي شود. با کاهش حرکت، سطح پوست به تدريج صاف مي شود و خطوط متوسط تا شديد شروع به ناپديد شدن مي نمايند.
1x1.trans تزريق ژل و بوتاکس چطور باعث زيبايي مي شود و چقدر ماندگار است،کدام معتبر است؟
 آيا بوتاکس بي خطر است؟ آيا سمي نيست؟201
پاسخ }
سپاس شده توسط:


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان