قبل از ارسال حتما قوانین سایت رو مطالعه فرمائید.

ارسال های فاقد محتوای مفید و تبلیغاتی حذف خواهد شد.


کلمات کلیدی: 15سوال, جواب, جالب, در, مورد, جایزه, نوبل, پزشکی,
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
15سوال و جواب جالب در مورد جایزه نوبل پزشکی
#1
به گزارش ایسنا، در اینجا، گوران هانسون، دبیر کمیته نوبل پزشکی به چند سوال متداول در مورد این جایزه پاسخ داده است.

* چگونه یک برنده نوبل پزشکی را انتخاب می‌کنید؟

ما از کارشناسانی از سراسر حهان برای معرفی نامزدهایی برای جایزه نوبل دعوت می کنیم. آنها شامل برندگان قبلی جایزه نوبل، اساتید پزشکی از دانشگاههای سراسر قاره‌ها بجز قاره قطب جنوب، اعضای آکادمی و سایرین هستند. امسال ما نام 380 نامزد را دریافت کردیم.
* چه کسی برندگان نوبل پزشکی را انتخاب می‌کند؟

تصمیم نهایی توسط شورای نوبل در موسسه کارولینسکا گرفته می‌شود که شامل 50 پرفسور در این موسسه است. خود شورا بطور قانونی جدای از موسسه کارولینسکا بوده اما ما جایگاه خود را در محوطه این موسسه داریم. همه ارزیابی‌ها توسط کمیته نوبل که بوسیله شورای نوبل انتخاب شده و با کمک کارشناسان خارجی که گزارشهایی را در مورد کاندیدهای برتر آماده کرده‌اند، انجام می‌شود.* آیا می‌توانید هر کسی را برای جایزه نوبل پزشکی انتخاب کنید؟

این جایزه برای اکتشافات اعطا می‌شود، بنابراین باید یک کاشف باشد. جدای از این مطلب هیچ محدودیتی وجود ندارد. می‌تواند هر جایی کار کرده و نیازی به مدرک آکادمیک خاصی ندارد.* از کجا می‌دانید که شخصی استحقاق دریافت جایزه نوبل پزشکی را دارد؟ آیا همیشه با هم به توافق می‌رسید؟ اگر توافق حاصل نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

ما در زمانی زندگی می‌کنیم که اکتشافات بزرگی وحود داشته و کاشفان بزرگ بسیاری برای نوبل پزشکی نامزد می‌شوند. بزرگترین مشکل ما انتخاب از میان این همه نامزد بسیار شایسته و ماهر است. شخصی که در نهایت نوبل را می‌برد، کسی است که کشف وی الگوها را در حوزه پزشکی تغییر داده، فردی که درک ما را از حیات یا علم پزشکی تغییر داده است.ما در آغاز بحثهای خود هیچگاه با هم به توافق نمی‌رسیم اما اغلب هنگامی که بطور عمقی همه نامزدها را مورد ارزیابی و بحث قرار دادیم، به اجماع می‌رسیم. در پایان، شورای نوبل با رای‌گیری مخفی برای تصمیم‌گیری در مورد برنده جایزه، رای نهایی را مشخص می‌کند. امسال این تصمیم در روز هفتم اکتبر در ساعت 9:00 صبح (به وقت محلی) در انجمن نوبل واقع در ساختمان ادراه ما در محوطه موسسه کارولینسکا گرفته خواهد شد.* آیا شما می‌تواند زمانی که به اجماع نرسیده‌اید، نام برنده را اعلام کنید؟

جایگاه من به من اجازه نمی‌دهد بحث‌هایمان را آشکار کنم.* چطور می‌توانید مشخص کنید که یک کار در حوزه نوبل پزشکی و نه شیمی قرار می‌گیرد؟

موارد لب مرزی زیادی وحود دارد و برخی دانشمندان در حقیقت برای هر دو جایزه نوبل پزشکی و شیمی نامزد می‌شود. ما بطور منظم با کیمته نوبل شیمی برای مدیریت این موارد در تماس هستیم.* آیا محدود کردن تعداد برندگان به سه نفر زمانی که پژوهشی در گروههای بین‌المللی بزرگتر انجام می‌شود، مشکل است؟

بله می‌تواند سخت باشد اما ما به سختی برای شناسایی اکتشافات واقعی در یک موسسه کار می‌کنیم. بعد از همه اینها، اکتشافات توسط افراد و نه سازمانها انجام می‌شوند. زمانی که سازمان‌ها و موسسات از قدرت و اهمیت بیشتر برخوردار می‌شوند، بسیار مهم است که افراد خلاقی که جهان را تغییر داده‌اند، شناسایی کنیم.* یا شما پیش‌بینی می‌کنید که در آینده تعداد زنان برنده نوبل پزشکی افزایش یابد؟

بله این چیزی است که هم اکنون آغاز شده است. در 10 سال گدشته چهار زن در حوزه پزشکی موفق به دریافت جایزه نوبل شده‌اند اما در 10 سال قبلی آن (1992-2002) این تعداد تنها محدود به یک نفر بود. هر چه تعداد بیشتری از زنان وارد حوزه‌های علمی و پزشکی می‌شوند، مطمئنم برندگان نوبل زن بیشتری را در آینده شاهد خواهیم بود.* کدام حوزه‌های پژوهشی بیشترین جایزه را دریافت کرده‌اند و چرا؟

حوزه دی‌ان‌ای و زیست‌شناسی مولکولی. کشف ساختار دی‌ان‌ای توسط واتسون و کریک که جایزه نوبل پزشکی را در سال 1962 از آن خود کرد، آغازگر انقلابی در علم حیات بود. در اولین نیمه قرن گذشته، پژوهش بر روی عفونتها احتمالا حوزه دارای بیشترین جایزه بوده است.* کدام جایزه نوبل پزشکی از بیشترین انتقاد برخوردار بوده است؟

نوبل پزشکی 1949 به موتیز برای لوبوتومی با بیشترین انتقاد روبرو شد. این روش در زمان خود، یک گام بسیار مهم در روان‌پزشکی محسوب می شد اما عوارض جانبی آن خیلی زود آشکار شد. لوبوتومی یا لوکوتومی نوعی روش جراحی مغز برای درمان اختلالات روانی است که امروزه کمتر بکار میرود.* کدام جایزه نوبل پزشکی از بیشترین شهرت برخوردار بوده است؟

احتمالا نوبل پزشکی 1945 به فلمینگ، چین و فلوری برای کشف پنی‌سیلین بوده است.* آیا از انتخاب جایزه‌ای در سالهای گذشته پشیمان شده‌اید؟

جوابی ندارم.* آیا جایزه نوبل پزشکی را می‌توان لغو کرد؟

نه.* آیا باید همه چیز در مورد نوبل پزشکی را تا 50 سال مخفی نگهدارید؟

ما توسط اساسنامه بنیاد نوبل ملزم به سکوت هستیم.* فکر می‌کنید جایزخ نوبل پزشکی امروزه به چه معنی است؟ در آینده فکر می‌کنید چه معنی داشته باشد؟

این جایزه تاکنون معتبرترین جایزه برای پژوهشهای پزشکی بوده و فکر می‌کنید برای آینده قابل پیش‌بینی نیز به همین شکل باقی بماند.
قلبت راخالی نگه دار ،اگر هم یک روزی خواستی کسی رادر قلبت جای دهی ،سعی کن که فقط یک نفر باشد.به اوبگو:
((تورا بیشتر ازخودم وکمتر ازخدا دوست دارم.زیرا به خدا اعتقاددارم وبه تونیاز دارم.))
پاسخ }
سپاس شده توسط:


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان